Humus ziemia – humus to jeden z podstawowych składników gleby. To grunty próchniczne, które powstały poprzez rozkład resztek roślin i zwierząt gromadzących się na powierzchni gleby. To urodzajna warstwa ziemi, która jest ściągana mechanicznie z obszaru, na którym ma stanąć budynek.

 
Humus ziemia, próchnica - PanGeo geodeta

Co to jest humus ziemia?

Ziemia humus (inaczej próchnica glebowa) to szczątki w różnym stadium (głównie roślinne), które gromadzą się w glebie lub na powierzchni gleby. Stanowią aż do 80% materii organicznej gleby. Warstwa humusu może osiągać grubość nawet do 2 m. Podczas robót ziemnych jest obowiązek zdjęcia tej warstwy, by później wykorzystać ją do wykopów, skarp nasypów itp. Jest jednym z podstawowych składników gleb i decyduje o żyzności. 

Znaczenie humusu - próchnicy glebowej

Humus próchnica ogranicza straty związków mineralnych, jak np. potasu lub azotu, przez co wpływa korzystnie na rozwój roślin, które mają dostęp do łatwo przyswajalnych składników odżywczych. Próchnica humus, w przeciwieństwie do sztucznych nawozów, nie powoduje ryzyka przenawożenia roślin lub zasolenia podłoża. To naturalna substancja, której odczyn może być zasadowy lub kwaśny w zależności od rodzaju organicznego, z jakiego powstała.

Humus ziemia – obecność humusu w glebie sprzyja jakości gleby i powstawaniu gruzełkowatej struktury podłoża, jak również poprawia napowietrzenie i reguluje gospodarkę wodną gleby.

Nawozy humusowe

Humus jest bardzo cenny dla wzrostu i rozwoju roślin, ale często nie ma go wystarczająco w ogrodzie. Żeby nasza gleba była żyzna trzeba więc ją wzbogacać nawozem naturalnym. Nawozy humusowe można stosować przez cały okres wegetacyjny i jeśli nie występują żadne przeciwwskazania można je także połączyć z nawozami mineralnymi. Preparaty humusowe są także przydatne podczas procesu sadzenia roślin, bo ułatwiają ich ukorzenianie się.

Humus ziemia - cena

Cena humusu zależy od miejsca, w którym się dokonuje zakupu, a także jego rodzaju i jakości.

Powstawanie humusu w glebie

Na tworzenie się humusu oraz poprawę jakości gleby wpływają mikroorganizmy, które zwykle dostarcza się do gleby wraz z dojrzałym kompostem lub w postaci specjalnych preparatów. Liście pozostawione jesienią na rabatach, które pochodzą od zdrowych roślin, także sprzyjają powstawaniu humusu. Podczas zimowych dni zabezpieczają korzenie roślin przed zimnem, a rozkładając się tworzą próchnicę.