Droga publiczna to droga, której użytkownikiem może być każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, wyjątkami i ograniczeniami. Dostęp do tej drogi musi być powszechny i nie może ona stanowić własności osoby prywatnej.
Drogi publiczne - rodzaje
Drogi publiczne w Polsce możemy podzielić na:
- drogi krajowe
- drogi wojewódzkie
- drogi powiatowe
- drogi gminne
Droga publiczna wymogi
Aby zaliczyć daną drogę jako publiczną, musi ona spełnić określone warunki, a decyzję o tym wydaje odpowiedni organ zarządzający, w zależności od rodzaju drogi. Szczegółowe informacje znajdują się w Ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2068 z późn. zm.)
Jak sprawdzić czy droga jest drogą publiczną?
Na etapie wyboru działki pod budowę naszego wymarzonego domu często nie pamiętamy o jednej z kluczowych kwestii – czy dojazd do naszej działki będzie bezproblemowy i kto właściwie tą drogą zarządza?
Warto wiedzieć, że wszystkie rodzaje dróg publicznych w Polsce podlegają obowiązkowemu wpisowi do ewidencji dróg publicznych. Aby uzyskać informację na temat drogi, która nas interesuje można zrobić dwie rzeczy: zadzwonić na numer umieszczony na stronie internetowej danego organu lub wysłać do odpowiedniego organu wniosek o udzielenie informacji publicznej z zapytaniem, czy dana droga znajduje się w ewidencji dróg publicznych.
Organy zarządzające drogami publicznymi w Polsce dzielą się w zależności od rodzaju drogi:
- Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – ewidencja dróg krajowych
- Zarząd Województwa – ewidencja dróg wojewódzkich
- Zarząd Powiatu – ewidencja dróg powiatowych
- Wójt – ewidencja dróg gminnych
Droga publiczna a droga wewnętrzna
Główną różnicą pomiędzy drogą publiczną a wewnętrzną jest to, że właścicielem drogi wewnętrznej, poza Skarbem Państwa lub jednostką samorządu terytorialnego, może być także osoba prywatna.