Dziennik budowy to zbiór zapisów czynności, jakie są dokonywane podczas całego procesu inwestycyjnego. Zapisywany jest w nim przebieg wszelkich robót budowlanych, a także dodatkowych zdarzeń i okoliczności. Wydawany jest przez właściwy organ samorządowy.
Dziennik budowy - wpisy
Wpisy w dzienniku budowy muszą być prowadzone rzetelnie i dokładnie. Zapisy te bowiem mogą się przydać przy ocenie prawidłowości wykonywanych robót budowlanych.
Dziennik budowy - ile kosztuje?
Sam dziennik kosztuje niewiele i można go zakupić w sklepach. Należy jednak go zarejestrować w urzędzie właściwym dla miejsca budowy nieruchomości. Rejestracji należy dokonać przed rozpoczęciem prac. Pierwszy wpis do dziennika budowy wykona uprawniony geodeta podczas wytyczania przebiegu fundamentów budynku.
Dziennik budowy - jak prowadzić?
Dziennik budowy powinien być prowadzony w taki sposób, aby łatwo można było określić kolejność robót oraz ich zakres i prawidłowość.
Wykonawca robót geodezyjnych wpisuje do dziennika budowy następujące zdarzenia:
- geodezyjne wytyczenie obiektów budowlanych,
- geodezyjna obsługa budowy i montażu obiektu budowlanego,
- geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza.
Dziennik budowy wzór
Obecnie w sieci internetowej dostępnych jest wiele wzorów, jak prowadzić dziennik budowy, jakie wpisy w nim umieszczać, z jaką dokładnością oraz kto może się doń wpisać. Natomiast sam dziennik wydaje inwestorowi Starostwo Powiatowe.
Wpisów najczęściej dokonują osoby z właściwymi uprawnieniami budowlanymi:
- kierownik budowy,
- inwestor,
- geodeta,
- projektant,
- inspektor nadzoru.