Mapa rastrowa jest mapą, która powstaje poprzez skanowanie map papierowych bądź foliowych. Jeśli powiększymy mapę rastrową, można zauważyć pikselową budowę.
Rastrowa mapa topograficzna Polski
To tzw. bitmapa topograficzna Polski, która jest cyfrową reprezentacją mapy już powstałej w określonej skali i odwzorowaniu kartograficznym. Najczęściej mapy rastrowe tworzy się poprzez skanowanie foliowych bądź papierowych map analogowych.
Przez fakt ograniczenia, jakim jest stała rozdzielczość mapy rastrowej, znajdzie ona zastosowanie w odwzorowaniu małych obszarów, gdzie nie występuje znaczne zniekształcenie wybranego odwzorowania kartograficznego.
Mapa topograficzna - w jakim celu się ją wykonuje?
Mapa rastrowa przydaje się w sytuacji konieczności wykonania np. projektu komputerowego budowlanego w sytuacji, w której nie posiadamy mapy wektorowej z danego obszaru. Może też zostać wykorzystana w niektórych urządzeniach GPS z wyświetlaczem LCD.
Mapa wektorowa a rastrowa
Mapa wektorowa jest opracowaniem kartograficznym, które jest złożone z różnych obiektów takich jak punkty, linie, obszary, których współrzędne są zapisane w bazie danych, a obraz mapy jest generowany w zależności od podanej skali. Dzięki temu nie występuje tu, w przeciwieństwie do mapy rastrowej, zjawisko pikselizacji. Jeśli chodzi o treść mapy wektorowej, to jest taka sama jak mapy rastrowej, przy czym różnicę stanowi sposób przetwarzania, gromadzenia i udostępniania danych. Z mapy rastrowej można otrzymać wektorową w procesie wektoryzacji.
Sprawdź inne mapy
Dowiedz się więcej o innych rodzajach map: